Yağ Yakıcı Olarak da Bilinen CLA (Conjugated Linoleic Acid) Nedir, Ne İşe Yarar?

tarihinde Ahmet Eren tarafından gönderildi

Öncelikle CLA olarak bilinen Konjuge linoleik asit (KLA), bir omega-6 yağ asididir. Konjuge linoleik asit (CLA) de,  Geviş getiren hayvanlardan elde edilen ürünlerde (et,süt vs. )bulunan bu yağ asidini çeşitli yararları vardır. İlk olarak Michael Pariza, Ph.D tarafından 1978 yılında keşfedilmiştir. Michael Pariza ve Wisconsin Üniversitesi'nden diğer araştırmacılar ette bulunması muhtemel kanserojen maddeleri araştırırken bunun yerine anti-kanser olması muhtemel bir maddeyi yani CLA'yı buldular

CLA ile ilgili yapılan çalışmalarda, obezite, kalp ve damar hastalıkları, kanser,  diyabet, bağışıklık sistemi ve kemik sağlığı üzerinde CLA'nın etkileri araştırılmış ve olumlu etkileri saptanmıştır.

CLA-Kilo verme ilişkisi

CLA bir yağ yakıcı olarak adlandırılır. Bunun ilk sebebi CLA'nın metabolizmayı hızlandırması ve yağ yakım sürecine destek olarak sağlıklı bir zayıflama sağlamasıdır. Yapılan bilimsel çalışmalarda, CLA’ nın vücutta yağ dokusunu azalttığı saptanmıştır. Yine CLA deri altında aşırı yağ birikimi azaltarak, yağ yıkımını artırmıştır.

Ayrıca Konjuge linoleik asitin protein, mineral ve su birikimini artırarak yağsız kas dokusunu artırdığı da gözlenmiştir. Bunun temel sebebi CLA kullanımının yağsız kas kütlesi oluşumunu artırmasıdır ve sonuç olarak CLA kullanım sonrası vücut ağırlığında göze çarpan bir düşüş gözlenmez.

ABD’de ortalama linoleik asit (CLA) alımı, kadınlar için günde yaklaşık 151 mg, erkekler için 212 mg’dır.

 

UYARI:

Bu blog yazısı sadece bilgilendirme ve bilinçlendirme amacı gütmektedir. Sitemiz blog sayfasında yer alan bilgiler hastalıkların tanısında ve tedavisinde kullanılamaz. Bu yazıdaki bilgiler kesinlikle sağlık profesyonelinin tavsiyesi/tedavisi yerine geçmez. Sağlık sorunlarınız ve tedavileriniz için mutlaka doktorunuza veya diğer sağlık profesyonellerine başvurunuz. Blogda yer alan yorumlar müşterilerin tamamen kendi deneyimleri ve düşünceleridir, bunlardan kaynaklı herhangi bir mesuliyet kabul edilmemektir.


Bu gönderiyi paylaşın← Daha Eski Gönderi Daha Yeni Gönderi →


Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.