Liposomal (Lipozomal) C vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

tarihinde Ahmet Eren tarafından gönderildi

C Vitamini (Askorbik Asit) suda çözülen bir vitamindir ve  vücudumuz tarafından üretilmediği için besinlerden yeterli miktarda alınması önemlidir. Günlük C vitamini ihtiyacı 75-100 mg civarında. Sigara içiyorsanız 30-50 mg daha almanız öneriliyor. 

Fakat son zamanlarda C vitaminin değişik formları çıktıkça aklımıza ilk olarak ister istemez hangi C Vitamini Formunu kullanmamız gerektiği sorusu geliyor. Gelin bunun cevabını birlikte bulalım.

C Vitamininin hangi formu vücudumuz için emilim açısından daha yararlıdır?

Emilimi en fazla olan ürünler liposomal C vitamini, ester C ve askorbil-palmitat formda C vitaminidir.

En klasik formda bizim bildiğimiz manasıyla C vitamini askorbik asit vitamin C dir ve bunun emilimi başka bir fonksiyon eklenmemişse %20 civarındadır.

Yine klasik C vitaminlerinde görebileceğiniz “bioflavonoid ilaveli” ifadesi de sentetik C vitamininin doğal ortamdaki bir takım benzer besin maddeleri ile karıştırılarak doğala benzer bir sindirim sağlanma amaçlı üretilir.

Ester-C Vitamini nedir ve Faydaları Nelerdir?

Diğer taraftan C vitaminine özel bir yöntemle palmitik asit eklenerek üretilmiş yapay bir şekli Ester C (patentli kalsiyum askorbat)  adı ile bilinmektedir. Ester-C’yi üreten bu kimyasal işlemin sonucunda normalde sadece suda eriyen C vitaminin hem suda hem de yağda eriyebilir yeni bir yapıya dönüşüyor.  

Liposomal C vitamini Faydaları Nelerdir?

Liposomal vitamin C bağırsaklarda %90 civarında emilim gösteren nano-teknoloji ürünü yeni bir vitamin C türüdür.

Doğal C Vitamini nedir ve nelerden elde edilir?

Doğal kaynaklardan üretilmiş C vitamini ise Acerola vitamin C veya Rosehip C kaynaklı vitaminlerdir. Acerola C, vitamin içeriği çok yüksek bir tür kirazdan elde ediliyor ve rosehip C ise bildiğimiz kuşburnundan üretilen C vitamini. 

Rosehip C ve Acerola C doğal olmalarına rağmen yüksek doz bulmak zor olduğu için diğer form C vitaminleri ile karıştırılmış olarak piyasada bulunmaktadır.

Sonuç olarak C vitaminin en yüksek oranda kana geçişini sağlayan ürünleri: liposomal C vitamini, ester C ve askorbil-palmitat formda C vitamini ürünleridir.

 

UYARI:

Bu blog yazısı sadece bilgilendirme ve bilinçlendirme amacı gütmektedir. Sitemiz blog sayfasında yer alan bilgiler hastalıkların tanısında ve tedavisinde kullanılamaz. Bu yazıdaki bilgiler kesinlikle sağlık profesyonelinin tavsiyesi/tedavisi yerine geçmez. Sağlık sorunlarınız ve tedavileriniz için mutlaka doktorunuza veya diğer sağlık profesyonellerine başvurunuz. Blogda yer alan yorumlar müşterilerin tamamen kendi deneyimleri ve düşünceleridir, bunlardan kaynaklı herhangi bir mesuliyet kabul edilmemektir.


Bu gönderiyi paylaşın← Daha Eski Gönderi Daha Yeni Gönderi →


Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.