Kolajen Üretimini Artıran Doğal Besinler

tarihinde Ahmet Eren tarafından gönderildi

Son yıllarda Kolajen adını duymayanımız kalmamıştır. Sıvı, tablet kapsül şeklinde olan, yine kremlerin içinde dahi bulunan kolajen neden bu kadar önemlidir?Bu yazıda kolajen konusunu detaylı bir şekilde anlatacağız.

Öncelikle kolajen, hem cildimizin ,hem tepeden tırnağa tüm vücudumuzun sağlıklı olmasında önemli rol üstlenen son derece hayati bir proteindir.

Kolajen “Tutkal” anlamına gelen “kólla” kelimesinden türetilmiş bir isimdir. Başta kemik, deri, kas, tendon ve bağlar olmak üzere göz ve dişler dahil hemen her organın en önemli yapı taşlarından biri. Kolajen aynı zamanda bağırsakların astarında da (içyüzü) bulunur.

Kolajen ne işe yarar?

Cilde ışıltı, pürüzsüzlük, nem ve esneklik kazandırıyor… Temel görevi bedene dokusal destek sağlamak, cilde yapısal güç, esneklik ve sağlamlık kazandırmak. Saç köklerini güçlendirerek saçların sağlıklı ve gür olmasını sağlıyor… Diş ve tırnakları besliyor… Damarlarda kan dolaşımının hızlanmasını sağlarken, atardamarlarda tehlikeli plak oluşma riskini düşürüyor… Bir diğer önemli görevi, eklem dejenerasyonlarını ve ağrılarını hafifletmek, eklemleri onarmak, Bunlara ek olarak doku ve organların canlı ve esnek kalmasına yardımcı olur.

Kolajen Üretimi Nasıl Olur?

Kolajeni vücudumuz yaşadığımız süre boyunca kendi üretiyor. Ancak 25’li yaşlardan itibaren vücudumuzda kolajen üretimi yavaşlamaya başlıyor, 35’li yaşlardan sonra yavaşlama hızını artırıyor, bunun sonucunda olumsuz etkiler kendini daha fazla gösteriyor. Aynı zamanda sigara, hava kirliliği, güneş ışınları ve şekerli besinler tüketmek gibi hatalı beslenme alışkanlıkları da vücudun kolajen üretme kabiliyetini olumsuz etkiliyor.

Kaç tip kolajen var?

En az 16 tip kolajen olmakla birlikte ana çeşit olarak 4 tip kolajen vardır.
Tip I: Vücut kolajeninin yüzde 90’ına yakınını bu oluşturur. Yoğun olarak paketlenmiş sıkı liflerden oluşur. Cilt, kemik, tendon, bağ dokusu ve dişlerin yapısını oluşmasına yardımcı olur.
Tip II: Eklemleri birleştiren kıkırdakta genel olarak bulunur. Tip I'e göre daha gevşek paketlenmiş liflerden yapılıdır. Eklem kıkırdağının koruyucusudur.
Tip III: Kasların, organların ve arterlerin yapısını destekler. Damarlara elastikiyet, kaslara güç verir.
Tip IV: Cilde sıvı filtrasyonu için yardımcı olur ve en çok da cildin derin katmanlarında bulunur.

Kolajen Neden Önemlidir?

Daha hızlı gevşer, sarkar, daha hızlı kırışır. Kolajen yıkımını azaltmak en az üretimi desteklemek kadar mühimdir. Vücutta doğal olarak bulunan bazı enzimler de kolajeni hızla yıkabilir.

Kolajen Üretimini Artıran Doğal Besinler

Kolajen üretmeye yardımcı olan temel besin maddeleri ise C vitamini, prolin, glisin, glutamin, arginin gibi amino asitler ile çinko ve bakırdır. Aşağıdaki besinler yeterli ve dengeli tüketildiğinde vücudun bu önemli proteini üretmesine yardımcı olunabilir. Peki bunlar hangi besinlerde var hep beraber göz atalım:

Kemik suyu : Kemik suyu içerdiği glisin, prolin ve arjinin gibi önemli amino asit içeriğiyle mükemmel bir kolajen kaynağı. BAncak rutinde kemik suyu tüketimi kan kolesterol düzeylerini arttırabileceği için kalp-damar hastalığı veya kolesterol yüksekliğiyle ilişkili herhangi bir hastalığınız varsa kemik suyu tüketiminden kaçınmanız çok önemli.

Yumurta beyazı: Yumurtanın beyazı, glisin ve prolin de dahil olmak üzere kolajeni oluşturan diğer amino asitleri de içerdiği için en iyi kolajen kaynaklarından biri olarak nitelendiriliyor. 

Koyu yeşil yapraklı sebzeler: ıspanak, semizotu, tere, roka ve maydanoz gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler kolajenle birlikte C vitamini tüketiminin yeterli olması açısından önemlidir.

 

Kırmızı ve mor meyveler: Çilek, ahududu, böğürtlen, karadut ve yaban mersini gibi kırmızı ve mor meyveler C vitamini deposu olup kolajen üretimini destekliyorlar. 

Sarımsak: Mucize besin sarımsak C vitamini dışında kolajen üretimini destekleyen besin ögelerinden sülfür içerdiği için listemizde kendine yer buluyor. Sarımsak içerdiği bol miktarda sülfür sayesinde kollajen üretimini destekleyen besinler arasında yer alıyor.

Kolajeni Ne Azaltır?

-Şeker ve rafine edilmiş karbonhidratlar
- Sigara içmek
-otoimmün bozukluklar
- Aşırı alkol alımı
- Çevre kirliliği
- Kan şekeri yüksekliği

UYARI:

Bu blog yazısı sadece bilgilendirme ve bilinçlendirme amacı gütmektedir. Sitemiz blog sayfasında yer alan bilgiler hastalıkların tanısında ve tedavisinde kullanılamaz. Bu yazıdaki bilgiler kesinlikle sağlık profesyonelinin tavsiyesi/tedavisi yerine geçmez. Sağlık sorunlarınız ve tedavileriniz için mutlaka doktorunuza veya diğer sağlık profesyonellerine başvurunuz. Blogda yer alan yorumlar müşterilerin tamamen kendi deneyimleri ve düşünceleridir, bunlardan kaynaklı herhangi bir mesuliyet kabul edilmemektir.


Bu gönderiyi paylaşın← Daha Eski Gönderi Daha Yeni Gönderi →


Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.