Fibromiyalji nedir, belirtileri Nelerdir? Fibromiyalji nedenleri ve Hangi Doktora Gidilmelidir?

tarihinde Ahmet Eren tarafından gönderildi

Fibromiyalji, genel kas ağrıları ve vücuttaki belirli noktalarda kronik ağrı ile karakterize bir yumuşak doku romatizmasıdır, ‘Kronik ağrı sendromu’ ya da ‘kronik yorgunluk sendromu’ olarak da bilinen fibromiyalji, çok sayıda belirtisi nedeniyle sıklıkla başka hastalıklarla karıştırılıyor.

Fibromiyalji, kemiklerinizi ve kaslarınızı etkileyen ikinci en sık görülen durumdur.  Hastalığa yorgunluk, uykusuzluk, depresyon gibi çeşitli fiziksel ve psikolojik belirtiler de eşlik eder. Klasik belirtileri yaygın kas ve eklem ağrısı ve de yorgunluktur. Peki, Fibromiyalji için hangi bölüme gidilir?

FİBROMİYALJİ BELİRTİLERİ

– Yorgunluk
– Uyku problemleri– Depresif ruh hali
– Uzun süre uykuya rağmen dinlenmiş hissetmemek ve yataktan kalkmakta zorlanmak
– Baş ağrısı
– Alt karın bölgesinde ağrı
– Nefes almada zorlanma
– Kulaklarda çınlama

– Kaygı
– Odaklanmada veya dikkat vermede zorluk
– Egzersize karşı dirençsizlik ve çabuk yorulma

FİBROMİYALJİ İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLİR?

Fibromiyalji tedavisinin amacı ağrıyı yönetmek ve yaşam kalitesini arttırmaktır. Tedavisi için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Fibromiyaljide tam bir tedavi için hastalık birkaç farklı bölümün çalışmalarını gerektirmektedir. Fibromiyalji rahatsızlığı olan kişi öncelikle Romatoloji bölümüne başvurmalıdır. Bu bölümde yapılacak tetkikler sonrasında hastalığın teşhisi ile birlikte tedaviye geçilebilmektedir. Tedavi ise Fizik Tedavi bölümünde sürdürülmektedir. Bu bölümde Fibromiyalji sendromuna yönelik olarak gerekli tedavi işlemleri başlatılır.

Buna benzer belirtiler olması durumunda mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle...

UYARI:

Bu blog yazısı sadece bilgilendirme ve bilinçlendirme amacı gütmektedir. Sitemiz blog sayfasında yer alan bilgiler hastalıkların tanısında ve tedavisinde kullanılamaz. Bu yazıdaki bilgiler kesinlikle sağlık profesyonelinin tavsiyesi/tedavisi yerine geçmez. Sağlık sorunlarınız ve tedavileriniz için mutlaka doktorunuza veya diğer sağlık profesyonellerine başvurunuz. Blogda yer alan yorumlar müşterilerin tamamen kendi deneyimleri ve düşünceleridir, bunlardan kaynaklı herhangi bir mesuliyet kabul edilmemektir.


Bu gönderiyi paylaşın← Daha Eski Gönderi Daha Yeni Gönderi →


Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.