Etobur Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılmalıdır?

tarihinde Ahmet Eren tarafından gönderildi

Etobur diyeti, diğer bir adıyla karnivor diyeti adından da anlaşılabileceği gibi bitkisel hiçbir şey içermeyen bir diet türüdür. %100 etobur, sebzeleri bir kenara atan bu diyet, yeni aşırı beslenme trendlerinde ön plana çıkmaktadır. Tamamen et ve hayvansal ürünler yemeyi esas alan bu diyette ortalama günde  2 kg kırmızı et tüketilmesi tavsiye edilmektedir (hayvansal yan ürünler de dahil:yumurta, süt vs gibi )

Etobur diyeti nasıl yapılır?

Bu diyette bitkisel besinlerden uzak durularak sadece et, balık, yumurta ve az miktarda düşük laktoz içeren süt ürünleri ile beslenmek gerekir. Sığır eti, tavuk, kuzu, hindi, organ etleri, somon, sardalya, beyaz balık yenebilir. Hayvansal yan ürünlere (Tereyağı ve kemik iliğine ) izin verilir.

Etobur diyetin faydaları nelerdir?

Etobur diyet karbonhidrat içermemesi nedeniyle kalorisi yüksek bir diyet olup aynı zamanda besin değeri düşük, şeker, gazlı ve şekerli içecekler, paketli yiyecekler, hamur işleri gibi sağlıksız yiyeceklerin tüketimini de önemli ölçüde düşürür.  her diyette olduğu gibi etobus diyetinde de bu yiyeceklerin sınırlı tutulmaları gerekir.

Etobur diyetin zararları nelerdir?

Öncelikle hayvansal ürünlerin aşırı tüketimi doymuş yağ ve kolesterol açısından sakıncalıdır. Doymuş yağ LDL (kötü) kolesterolü artırabilir, bu da kalp rahatsızlıklarını tetikleyebilir.

Bu diyetin benimsenmesinin diğer tehlikesi bu kadar hayvansal gıdayı üretecek bir eko sistemimiz yok, çoğunluğun tahıl ve sebze yiyerek devam etmesi gerekiyor.

Et tabiki de besleyicidir ve ancak beslenmenin tek parçası olması beraberinde bazı sakıncalar da doğurabilir. Etobur diyeti gibi kısıtlayıcı bir diyet uygulamak, bazı besin maddelerinde eksikliklere ve diğerlerinin fazla tüketilmesine neden olabilir.

Yine Etobur diyeti, meyveler, sebzeler, baklagiller ve tam tahıllar gibi yararlı vitaminler ve mineraller içeren gibi besinleri almamızı engeller.

Son olarak bağırsak florası için önemli bir besin olan lif sadece bitkilerde bulunur. Et yönünden zengin bir diyet bağırsak floramızın sağlıklı gelişmesine engel olabilir.

Etobur diyeti zayıflatır mı?

Peki Etobur diyeti zayıflatır mı? Bazı özelliklerinden dolayı kilo vermeye yardımcı olabilir. Özellikle yüksek protein tüketiminden dolayı zayıflatır çünkü proteinler alındıktan sonraki tokluk hissi başka şeyler yememize engel olurken,  metabolik hızı artırır bu nedenle de daha fazla kalori yakmaya yardımcı olur.

 

Sonuç olarak;

Son dönemin gözde diyeti Etobur diyeti, tamamen hayvansal ürünler olan et, balık, yumurta ve az miktarda düşük laktoz içeren sütlerinden oluşan son derece disiplinli bir diyettir. Şunu akıldan çıkarmamak gerekir ki, her diyet türü gibi bazı kısıtlamaları olduğu için bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Kilo vermek için besleyici ve dengeli bir diyet daha sağlıklı bir seçenektir. Ayrıca diyet yaparken mutlaka sağlık profesyoneline (doktor, eczacı, diyetisyen) danışmanızı tavsiye ederiz.

Bir dahaki blog yazımızda görüşmek üzere!!

 

UYARI:

Bu blog yazısı sadece bilgilendirme ve bilinçlendirme amacı gütmektedir. Sitemiz blog sayfasında yer alan bilgiler hastalıkların tanısında ve tedavisinde kullanılamaz. Bu yazıdaki bilgiler kesinlikle sağlık profesyonelinin tavsiyesi/tedavisi yerine geçmez. Sağlık sorunlarınız ve tedavileriniz için mutlaka doktorunuza veya diğer sağlık profesyonellerine başvurunuz. Blogda yer alan yorumlar müşterilerin tamamen kendi deneyimleri ve düşünceleridir, bunlardan kaynaklı herhangi bir mesuliyet kabul edilmemektir.


Bu gönderiyi paylaşın← Daha Eski Gönderi Daha Yeni Gönderi →


Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.