En faydalı Vitamin ve Takviye Edici Gıdalar Nelerdir? 2020 Besin Destek Trendleri

tarihinde Ahmet Eren tarafından gönderildi

Hangi besin takviyesini kullanmanız gerektiği konusunda sürekli farklı şeyler duymaktan bıktınız, değil mi? Sebebi çok basit: Vitamin ve gıda takviyeleri konusunda çok fazla bilgi kirliliği var. Bu Yazımızda vücudunuzun en fazla ihtiyac duydugu ve en faydalı vitamin besin destek ürünlerini sizin için listeledik. İşte sizler için derlediğimiz takviye edici gıdalar rehberi:

  • Omega-3 Yağ Asitleri

  • Probiyotik

  • Kolajen

  • Liposomal vitamin C

  • Biotin

  • Krill Yağı

  • Koenzim q10 (Co-Enzyme Q10)

Gelin tek tek kısaca bu vitamin destek ürünlerini inceleyelim:

Omega-3 Yağ Asitleri:

Omega-3 ailesi uzun zincirli çoklu doymamış yağ asidi ailesi olup sağlık ve gelişim için gerekli. Malesef bu yağ asidleri vücudumuz tarafından üretilemediği için besinler veya destekleyici tedavi ile almamız gerekir.

En faydalı omega-3 yağ asidleri EPA (eicosapentaenoic acid) ave DHA (docosahexaenoic acid). EPA ve DHA doğada birlikte bulunmalarına ve vücutta birlikte görev yapmalarına rağmen her birinin ayrı görevi vardır. EPA kalp, immün sistem ve inflamatuar cevap (yara iyileşmesi); DHA beyin, gözler ve merkezi sinir sistemini desteklemekte.

Probiyotik:

Probiyotik, sağlık için çok faydalı olan dost bakterilerdir; mide-bağırsak florasındaki doğal dengenin korunmasına yardımcı olurlar. Bağırsak floramızda 100 trilyona yakın yararlı ve zararlı mikroorganizma bulunur. Probiyotikler ise kısaca yararlı diye tanımlayacağımız mikroorganizmalardır. Probiyotikler, gıdalarla alınan vitamin ve minerallerin emilimini arttırarak sindirimi kolaylaştırırlar.

Liposomal vitamin C

Almak istediğiniz vitamin C nin en yüksek oranda kana geçişini sağlayan ürünler ise liposomal C vitamini, ester C ve askorbil-palmitat formda C vitamini ürünler.

Liposomal vitamin C bağırsaklarda %93 emilim gösteren nano-teknoloji ürünü yeni bir vitamin C.
En klasik askorbik asit vitamin C nin emilimi ise başka bir fonksiyon eklenmemişse sadece %19.

Kolajen:

kolajen, hem cildimizin ,hem tepeden tırnağa tüm vücudumuzun sağlıklı olmasında önemli rol üstlenen son derece hayati bir proteindir. emel görevi bedene dokusal destek sağlamak, cilde yapısal güç, esneklik ve sağlamlık kazandırmak. Saç köklerini güçlendirerek saçların sağlıklı ve gür olmasını sağlıyor… Diş ve tırnakları besliyor… Damarlarda kan dolaşımının hızlanmasını sağlarken, atardamarlarda tehlikeli plak oluşma riskini düşürüyor… Bir diğer önemli görevi, eklem dejenerasyonlarını ve ağrılarını hafifletmek, eklemleri onarmak, Bunlara ek olarak doku ve organların canlı ve esnek kalmasına yardımcı olur.

Biotin:

Biotin, besinlerin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olan B kompleks vitaminlerinden biridir, Biotin aslında Vitamin B7 dir. Cilt, saç, tırnak, göz, karaciğer, sinir sistemi sağlığı için çok faydalıdır; ayrıca kötü kolesterol ve kan şekerini düzenler. Biotin suda çözündüğü için insan vücudunda depolanması çok düşük olduğu için her gün mutlaka alınması gerekmektedir.

Krill Yağı:

Karidese benzeyen, Krill ismindeki deniz canlısından elde edilen krill yağı, omega-3 yağ asitleri açısından oldukça zengindir. Son zamanlarda oldukça popüler olan krill yağı, omega-3’ün bir üst kaynağı olarak biliniyor. Genellikle çiftlik balıklarından elde edilen omega 3’e göre krill yağı daha sağlıklı bir alternatif olarak gösterilmektedir.

Koenzim q10 (Co-Enzyme Q10):

Son zamanlarda oldukça gündemde olan besin desteklerinden biri de koenzim Q10CoQ10 olarak da bilinen Koenzim Q10, hücrelerde enerji üretmeye yardımcı olan ve hücrelerin mitokondrilerinde saklanan bir bileşiktir. Mitokondri, vücutta enerji üretmekten sorumludur. Koenzim Q10 hemen hemen tüm hücrelerimizin zarında bulunan yağda çözünen, vitamine benzeyen bir maddedir.  İlk kez 1957 yılında Wisconsin Üniversitesi'nde araştırmacı Frederick Crane tarafından keşfedilmiş ve keşfinden bu yana sağlık üzerindeki potansiyel yararları çok sayıda araştırmayla gösterilmiştir.

Görünen o ki, yukarıda kısaca bahsettiğimiz sağlık destek ürünlerini önümüzdeki yıllarda da duymaya ve kullanmaya devam edeceğiz. Sağlıklı bir yeni yıl geçirmeniz dileğiyle.

UYARI:

Bu blog yazısı sadece bilgilendirme ve bilinçlendirme amacı gütmektedir. Sitemiz blog sayfasında yer alan bilgiler hastalıkların tanısında ve tedavisinde kullanılamaz. Bu yazıdaki bilgiler kesinlikle sağlık profesyonelinin tavsiyesi/tedavisi yerine geçmez. Sağlık sorunlarınız ve tedavileriniz için mutlaka doktorunuza veya diğer sağlık profesyonellerine başvurunuz. Blogda yer alan yorumlar müşterilerin tamamen kendi deneyimleri ve düşünceleridir, bunlardan kaynaklı herhangi bir mesuliyet kabul edilmemektir.


Bu gönderiyi paylaşın← Daha Eski Gönderi Daha Yeni Gönderi →


Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.