Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Yarayan Beta Glukan Nedir, Faydaları Nelerdir?

tarihinde Ahmet Eren tarafından gönderildi

Beta Glukan,normal  kan kolesterolü üzerindeki etkileri ile tanınan bir besindir. Bağışıklık sisteminin  oldukça önemsendiği günümüzde beta glukan tüketiciler tarafından merak edilen besinlerden biri haline gelmiştir.  

Beta Glukan, aslında kendisi bakteri, mantar, maya, yosun, liken, yulaf ve arpa gibi bitkilerin hücre duvarlarında bulunan şekerlerdir.

Beta Glukan; yorgunluk, stres, mevsim geçişleri, nezle, grip, üst solunum yolları enfeksiyonları ve bazı alerjiler gibi hastalıklarda da destek ürün olarak kullanılıyor.

Hububat ve mantar ürünleri farklı amaçlar için yüzyıllardır kullanılmaktadır; bununla birlikte, beta-glukanın spesifik rolü 20. yüzyıla kadar araştırılmamıştır. Beta-glukanlar ilk olarak likenlerde ve kısa bir süre sonra arpada keşfedilmiştir. Yulaf ile beta-glukanın arasındaki bağlantı da daha sonra keşfedilmiştir.

BETA GLUKAN İÇEREN YİYECEKLER NELERDİR?

Yulaf en zengin Beta Glukan kaynaklarından biridir. Arpa ve mantar ise Beta Glukan açısından zenginliğiyle yulaftan hemen sonra geliyor. Kahvaltılarınıza veya ara öğünlerinize yulafı ekleyebilirsiniz. Taze meyve, tam tahıllı ekmekler, enginar, patates ve kuruyemişler de Beta Glukan oranı yüksek olduğundan bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olacaktır.


Bu gönderiyi paylaşın



← Daha Eski Gönderi


Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.