Vücutta çatlak neden oluşur? Çatlak izleri nasıl Geçer?

tarihinde Ahmet Eren tarafından gönderildi

Yine yeni bir blog yazımızla sizlerleyiz. Bu yazımızda özellikle doğum sonrası dönemde ortaya çıkan çatlaklar ile ilgili bilinmesi gerekenlere yer vereceğiz.

Yazı genel olarak şu başlıları içerecektir:

  • Çatlak izleri nasıl ve neden oluşur?
  • Çatlak izleri geçer mi?
  • Çatlak Bakımı Nasıl Yapılır?
  • Doğum sonrası Çatlaklar Nasıl Geçer?

Vücuttaki elastin, cildin gerilmesine izin verir ve normal olarak cildimizde bulunur. Çatlaklar işte bu elastinin herhangi bir nedenle zarara uğraması sonucu ortaya çıkar. Genellikle kadınlarda özellikle doğum sonrası dönemde,bununla beraber bazen de erkeklerde ortaya çıkar. Hasar alan elastin yapısı, cilt görünümünde bozulmalara yol açar ki bu deformasyonları biz çatlak olarak adlandırıyoruz.

O halde Vücutta çatlak neden olur? 

Genel kanı Çatlakların en yaygın nedeninin ani kilo değişikliği olduğu yönündedir. Bu her ne kadar doğru olsa da eksik bir bilgidir. Yaş, kilo ve cinsiyet farketmeksizin çatlakların temel sorumlusu hormonal değişimlerdir. Bununla beraber kullanmış olduğumuz bazı ilaçların yan etkisi olarak da vücutta çatlaklıklar görülebilir. 

Çatlak tedavisi nasıl yapılır?

Öncelikle her cilt kusurunda olduğu gibi bu konuda da sağlık profesyonellerinden (eczacı/doktor) destek almak gerekir. Bunun yanında Çatlakların giderme amaçlı piyasada değişik kremler ve ürünler yer almaktadır. Şunu unutmayalım ki, bu özel kremler ve jeller çatlakları tamamen tedavi etmez sadece çatlak görünümünü azaltırlar. Bunlara ek olarak öatlaklarla mücadelede bazı günlük rutinler de etkili olabilir. Geline hep beraber bu yöntemlere göz atalım

ÇATLAKLARIN GÖRÜNÜMÜ AZALTAN ÜRÜNLER ve TAVSİYELER

-Öncelikle BOL BOL SU İÇİN: vücudumuzun nem ihtiyacını gidermek için ve cilt sağlığınızı korumak Su içmeliyiz.

-NEM NEM NEM:
Sadece su içme yeterli değil aynı zamanda Cildinizi doğal nemlendirinciler ile nemlendirin. Özellikle banyodan sonra doğal ve etkilii yağlar ve yine cilt tipinize göre kremleri mutlaka kullanın.
-Her gün düzenli yürüyüş yapın.

-KİLO KONTROLÜ: Herşeyde olduğu gibi kilomuzdaki aşırı dalgalanmalara çok dikkat etmeliyiz. Gerekirse bu konuyla ilgili uzman bir diyetisyene danışabiliriz.

-VİTAMİN DESTEĞİ: Yukarıdakilerin hepsine ek olarak Yeterli ve dengeli beslenin ve düzenli uyuyun. A, C  ve E vitaminleri ve omega açısındanzengin balık tüketmeye de özen gösterin.

-HAMİLELİK DÖNEMİ VE SONRASINDAKİ ÇATLAK OLUŞUMU: Düzenli egzersiz ve uyku çatlak görünümünü azaltmada önemli bir yer tutmaktadır.

Ayrıca doktorunuza danışarak doğal içerikli çatlak önleyici krem ve yağlar da kullanabilirsiniz.

Son olarak hamilelik kilolarını verirken aşırı kilo vermeden kaçınarak, düzenli bir diyet ve spor eşliğinde kilo vemeye dikkat edilmelidir.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere

UYARI:

Bu blog yazısı sadece bilgilendirme ve bilinçlendirme amacı gütmektedir. Sitemiz blog sayfasında yer alan bilgiler hastalıkların tanısında ve tedavisinde kullanılamaz. Bu yazıdaki bilgiler kesinlikle sağlık profesyonelinin tavsiyesi/tedavisi yerine geçmez. Sağlık sorunlarınız ve tedavileriniz için mutlaka doktorunuza veya diğer sağlık profesyonellerine başvurunuz. Blogda yer alan yorumlar müşterilerin tamamen kendi deneyimleri ve düşünceleridir, bunlardan kaynaklı herhangi bir mesuliyet kabul edilmemektir.


Bu gönderiyi paylaşın



← Daha Eski Gönderi Daha Yeni Gönderi →


Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.