UVA-UVB IŞINLARINDAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ

tarihinde Ahmet Eren tarafından gönderildi

Dermokozmetik markaları güneş kremi geliştirirlerken cildi özellikle “UVA, UVB ışınlarına karşı” korumayı hedefler. Hemen hemen güneşle ilgili her yazıda ise “UVA, UVB ışınları cilde zarar verir” tabiri mutlaka geçer. Peki, UVA, UVB ışınları ne anlama gelir ve açılımı nedir, UVA, UVB ışınlarının cilde zararları nelerdir? Sizler için araştırdık.

UVA, UVB Işınları Nelerdir?

UVA, UVB ışınları güneşten gelen zararlı ışınlardır. Bu ışınlar, ayrı karakteristik özelliklere sahiptirler ve cilde farklı yönde zararları vardır.

UVA; dalga boyu 315- 340 nm arasında değişen en yaygın ve tehlikeli ışınlardır, ozon tabakasını direkt geçerek dünyaya süzülür. Buluttan ve camdan geçebilme etkisine sahiptir. Bu nedenle kış mevsiminde ve bulutlu havada bile cilt üzerinde etkilidir ve ciltte birçok olumsuz duruma yol açabilir.

UVB; dalga boyu 280 – 315 nm arasında değişir, ozon tabakasından direkt geçmesi engellenir, ancak bir kısmı süzülerek dünyaya ulaşır. Cilt üzerinde birçok olumsuz duruma yol açabilir.

 

UVA, UVB Işınlarının Cilde Zararlı Etkileri

Atmosferden süzülen zararlı ışınlar UVA ve UVB, cilt üzerinde birçok olumsuz duruma yol açabilirler.

  • Yaşlanma süresini/etkisini hızlandırır.
  • Kırışıklıkların oluşumunu artırır.
  • Güneş lekelerine yol açabilir.
  • Cildin nem seviyesini düşürür.
  • Cilde matlaştırır.
  • Cildin elastikiyet dengesini bozar, ciltte oluşabilecek sarkmaları hızlandırır.

UVA, UVB Işınlarından Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

UVA, UVB ışınlarından korunmak için;

  • Güneş kreminizi evden çıkmadan yirmi dakika önce sürün.
  • Güneşin dik açıyla yeryüzüne ulaştığı 11.00-16.00 saatlerinde dışarı çıkmamaya özen gösterin.
  • İlla dışarı çıkmanız gerekiyorsa; şapka, gözlük takın, güneşin cildinize temas ettiği, vücudunuzun açık kısımlarını örten kıyafetler giyin.
  • Gölgede ve serin bölgelerde durun.

UYARI:

Bu blog yazısı sadece bilgilendirme ve bilinçlendirme amacı gütmektedir. Sitemiz blog sayfasında yer alan bilgiler hastalıkların tanısında ve tedavisinde kullanılamaz. Bu yazıdaki bilgiler kesinlikle sağlık profesyonelinin tavsiyesi/tedavisi yerine geçmez. Sağlık sorunlarınız ve tedavileriniz için mutlaka doktorunuza veya diğer sağlık profesyonellerine başvurunuz. Blogda yer alan yorumlar müşterilerin tamamen kendi deneyimleri ve düşünceleridir, bunlardan kaynaklı herhangi bir mesuliyet kabul edilmemektir.


Bu gönderiyi paylaşınDaha Yeni Gönderi →


Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.