NEDEN GÜNEŞ KREMİ KULLANMALIYIZ?

tarihinde Ahmet Eren tarafından gönderildi

NEDEN GÜNEŞ KREMİ KULLANMALIYIZ?

İnsanlar çzellikle kışın zamanlarının büyük çoğunluğunu ev ve işyerlerinde yani güneş görmeden geçirilirler. Şehir hayatının yorucu, sıkıcı ve stresli şartları, olumsuz hava şartlarının olumsuz etkisiyle; yazı dört gözle beklerler. Bahar gelmeden, tatil planları yapılır ve otellerde yerler ayırtılır, güneş kremi markaları incelenmeye başlanır ve sonrasında tatil günü gelir çatar. Kısacası; yazın ve güneşin hayaliyle ısınmaya başlarız bile.

Yanımıza alacağımız güneş kreminin seçim aşaması kadınlar için zorlu bir süreçtir. Yakın arkadaşlara ve takip ettiğimiz bloggerlara hangi güneş kremini kullandığı sorulur, internetten araştırma yapılır ve uzun inceleme aşamasından sonra karar verilir. Güneş kremlerinin seçim aşaması gerçekten önemlidir. Peki, asıl sorulması gereken neden güneş kremi kullanmalıyız?

 

NEDEN GÜNEŞ KREMİ KULLANMALIYIZ?

Güneş ışınlarının, korunmasız ciltle ve yüzümüzle temasında birçok olumsuz durum ortaya çıkabilmektedir. Bu olumsuz durumlara; leke oluşumuna yol açması, cildin yaşlanma etkisini hızlandırması, kırışıklık oluşumunu tetiklemesi, cildin nem kaybı, elastikiyet kaybı gibi örnekler sayılabilir. Cildi, bu zararlı etkilerden korumak için güneş ürünleri kullanmak zorunludur.

Güneş kremlerini sadece yazın mı kullanmalaıyız? Tabiki de hayır. Dört mevsim güneşin zararlı ışınlarına karşı önlem alınmalı ve güneş ürünleri kullanılmalıdır.

Güneş kremini seçerken birçok noktaya dikkat etmek gerekiyor. SPF aralığı, yaş, cilt tipine uygunluğu, içeriği, miktarı, suya dayanıklılığı bu noktalara örnek gösterilebilir.

  • SPF Aralığı

SPF yani, “sun protection factor” kelimesi Türkçe güneş koruma faktörü anlamına gelmektedir. Doğru bir güneş kremi seçimi için; SPF’sinin 15-30aralığında olması önerilir. Tabi cildiniz çok duyarlı ise spf aralığı artabilir.

En çok kullanılan SPF aralıkları; 15, 30, 50’dir. SPF 15; UVB ışınlarının %90'dan fazlasına engel olur. SPF 30; yüzde doksan beşine engel olurken, SPF 50; UVB’yi %98 oranında engeller.

  • Güneş Ürünlerinin İçeriği, miktarı ve Son kullanma Tarihi;

Cilt bakımı ürünleri cildimizle direkt temasa geçtiğinden ve yüzümüzde kullanıldığından, içeriğine dikkat edilerek kullanılmalıdır. Bu ürünlerin en önemlilerinden biri de tabiki de güneş ürünleridir.Güneş kremleri seçerken markaya önem vermeli ve içeriği detaylı incelenerek öyle satın alınmalıdır. Ayrıca son kullanma tarihleri de çok önemlidir. Bu ürünler sürekli güneş altında kalacağı için çok uzun süre ağzı açık ürün tüketilmemelidir

Sitemizde farklı içerik, ebat ve cilt tipine göre birçok güneş ürünü mevcuttur. Güneş ürünleri kategorisini inceleyip cildinize uygun olanı sepetinize ekleyebilirsiniz.

  • Cilt Tipine Uygunluk

Son yıllarda kozmetik markaları her cilt tipine özel ve değişik cilt sorunlarına özel güneş ürünleri geliştiriyor. Etkili bir güneş kremi seçimi için, cilt tipimizi bilmeli ve ona uygun seçim yapmaya özen göstermeliyiz.

Yağlı cilt sahipleri; akışkan yapıda ve su bazlı güneş ürünlerini kullanabilirler. kuru ve hassas ciltliler ; daha yoğun kıvamındaki güneş kremlerini kullanabilir.

 

  • Suya Dayanıklılık

Satın almaya karar verdiğiniz güneş ürünlerinin suya dayanaklılığı çok önemlidir. Güneşe karşı etkili koruma için özellikle denize girildiğinde etkisini kaybetmemesi gerekir. Yine güneş ürünlerini denize girmeden en az 20-30 dakika önce uygulamalısınız

Güneş Kremleri Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır?

Plajda; denize girmeden önce kullanılmalı, denizden çıktıktan ve kurulandıktan sonra tazelenmelidir. Her halükarda güneş altında çok uzun süreler kalmamaya özen gösterilmelidir.

Güneşe çıkmadan en az yirmi dakika önce güneşin zararlı ışınlarından cildi korumak için güneş kremi kullanılmalıdır. Güneş kremi, güneşle temas edecek ve açık olan her bölgeye iyice uygulanmalı ve deriye nüfuz ettirilmelidir. Dışarıda kalma süresine göre sık aralıklarla (2-3 saatte )bir tazelenmelidir.

Güneş Ürünlerimizi incelemek için tıklayınız.

UYARI:

Bu blog yazısı sadece bilgilendirme ve bilinçlendirme amacı gütmektedir. Sitemiz blog sayfasında yer alan bilgiler hastalıkların tanısında ve tedavisinde kullanılamaz. Bu yazıdaki bilgiler kesinlikle sağlık profesyonelinin tavsiyesi/tedavisi yerine geçmez. Sağlık sorunlarınız ve tedavileriniz için mutlaka doktorunuza veya diğer sağlık profesyonellerine başvurunuz. Blogda yer alan yorumlar müşterilerin tamamen kendi deneyimleri ve düşünceleridir, bunlardan kaynaklı herhangi bir mesuliyet kabul edilmemektir.


Bu gönderiyi paylaşın← Daha Eski Gönderi Daha Yeni Gönderi →


Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.