Kış Mevsiminde Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

tarihinde Ahmet Eren tarafından gönderildi

Her mevsimde cilt bakımı farklıdır, çünkü sıcaklığa bağlı olarak cildin ihtiyaçları farklılık gösterir. Nasıl ki yazın güneşin zararlı ışınları cildimiz için büyük bir tehlike oluşturuyorsa kış da soğuğuyla, rüzgarıyla büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu nedenle mevsimlerde cildinizin verdiği reaksiyonları iyi tanımalı ve cildinize bakımı bu reaksiyonlara göre şekillendirmelisiniz.

Özellikle soğuyan hava karşısında cildin yeterince beslenememesiyle cilt giderek daha fazla hassaslaşıyor. kışın kendini iyice hissettirdiği şu günlerde cildinizi kışa hazırlamalı ve kış ürünleri ile cildinizin ihtiyaçlarını gidermelisiniz. Peki, kış aylarına özel bakım önerileri nelerdir? Cevabı Blog yazımızda...

1-Özellikle Kış Mevsimi İçin Üretilmiş Ürün Alın

Sonbahar ve kış aylarında cilt bakım ürünleri satın alırken, giysi satın alma metodunu uygulayın. Nasıl ki kıyafet alırken yaz için ince, kış için kalın kumaşlardan yapılmış giysileri tercih ediyorsanız; cilt bakım ürünleri alırken de mutlaka mevsime uygunluğunu göz önünde bulundurun.

2-Yüzünüzü yaza göre daha fazla (gün içinde iki-üç kez) nemlendirmeyi unutmayın

Özellikle kuru ve hassas bir cilde sahipseniz kış için yağlı nemlendirici yüz kremleri, cilt bakımınızın vazgeçilmezi olabilir. Karma, yağlı bir cilde sahip yetişkinler, aşırı soğuk günlerde tıpkı kuru ciltler gibi yoğun nemlendirici içeriklere sahip ürünler kullanabilir. Eğer kuru bir cilde sahipseniz alkol içeren tonikler kullanmayın. 20’li yaşlardan itibaren göz çevresine özel serum ampul gibi dermokozmetik ürünleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

 3-Mutlaka Duş Alın

Kışın duştan vazgeçmeyin. Sık sık sıcak duş alın ve duştan sonra nemlendirici kullanmayı unutmayın.

 4- Bol su için ve Omega-3 Alın

Biz o kadar susamasak bile cildimizin suya ihtiyacı oluyor. Ayrıca omega-3 desteği de cilt için çok faydalı.

5- Duş Kremi ve Yağı Kullanın, Peeling Yapmayı İhmal Etmeyin

Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak için öncelikle ölü hücreleri temizlemek gerekiyor. Vücut ve yüz peeling’i yapmak için en uygun zaman kış aylarıdır. Haftalık bakımınıza nem maskelerini ekleyerek cildinizin nem seviyesini yükseltebilirsiniz. Böylece besleyici bakım ürünlerinden maksimum fayda sağlayabilirsiniz.Ayrıca vücudunuzun ihtiyacı olan nemi takviye edebilmek için vücut nemlendirici losyon kullanmayı aksatmamalısınız. Özellikle duş sonrası vücudunuzu nemlendirmek için ideal olabilir. 

 6-Dudaklarınızı ve ellerinizi çatlaklara karşı koruyun 

Soğuk nedeniyle dudaklarımızda ve dudak çevremizde çatlamalar oluşur. Kış bakımınızda ellerinizi ve dudaklarınızı koruyabilmek için el kremi ve lip-balm kullanmanız şarttır. Dudaklarınızı gece yatmadan önce, bir dudak kremiyle nemlendirin. Ayrıca Dudaklarınızı yalamayın ve kabuklarını kesinlikle koparmayın!

7- Kış Mevsimini Avantaja Çevirin

Bazı uygulamaların özellikle güneşin aktif olmadığı kış aylarında yapılması gerekir.Eğer cildinizde leke, kırışıklık ve sarkma gibi problemler varsa, kış mevsimi bunlara çözüm bulmak için en uygun zaman. Bu Soğuk ayları bakım yaparak geçirin ve yaza taptaze bir ciltle merhaba diyin!

 

UYARI:

Bu blog yazısı sadece bilgilendirme ve bilinçlendirme amacı gütmektedir. Sitemiz blog sayfasında yer alan bilgiler hastalıkların tanısında ve tedavisinde kullanılamaz. Bu yazıdaki bilgiler kesinlikle sağlık profesyonelinin tavsiyesi/tedavisi yerine geçmez. Sağlık sorunlarınız ve tedavileriniz için mutlaka doktorunuza veya diğer sağlık profesyonellerine başvurunuz. Blogda yer alan yorumlar müşterilerin tamamen kendi deneyimleri ve düşünceleridir, bunlardan kaynaklı herhangi bir mesuliyet kabul edilmemektir.


Bu gönderiyi paylaşın← Daha Eski Gönderi Daha Yeni Gönderi →


Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.