Hassas Ciltler için Bakım Önerileri

tarihinde Ahmet Eren tarafından gönderildi

Cildim çok hassas ne kullansam alerji yapıyor, ne yapmalıyım? Bu soruyu kendinize soruyorsanuz sizin cilt tipiniz de muhtemelen hassas cilt.

Tabi bu soruyu sormak tek başına yeterli değil, öncelikle hassas cilt tipine sahip olup olmadığımızı tespit etmek gerekmektedir.

Hassas ciltler, stres, ısıtma sistemlerinden gelen kuru hava veya UV ışığı gibi dış etkilere karşı daha fazla tepki verir. Eğer cilt dengesini yitirirse, gergin, kaşıntılı ve kuru hissedilir ve kızarıklık gelişir. Hassas ciltler bu nedenle onu yatışmak ve aynı anda bariyerlerini güçlendirmek için daha fazla özen gerektirir, böylece daha dirençli hale gelir. 
Hassas ciltler şuna benzer: 

  • Çevresel etkilere duyarlıdır 
  • gergindir ve kaşınır 
  • çoğunlukla kızarıktır

Bununla beraber eczanelerden ve güzellik merkezlerinden ücretsiz cilt analizi de yaptırabilirsiniz.

Gelelim asıl konumuza: Hassas cilt sahipleri neler yapmalıdır?

1- Öncelikle dış etkenlere karşı dikkatli olunmalıdır

Cilt hassasiyetini artıran nedenler arasında rüzgârlı hava, güneş, ısıl işlemler, hatalı ürün kullanımı, sigara gibi birçok sebep gösterilebilir. Hassas cilde sahip yetişkinler, bakımını yaşam tarzına adapte etmelidir.

2-Hassas cilt için daha az tahriş edici olan cilt bakım ürünleri kullanılmalıdır.

Antibakteriyel içerikler veya deodorant içerikler, parfüm, sabun Alkol, Retinoidler veya alfa-hidroksiasitler, meyve asitleri içerikli bakım ürünlerinden uzak durulmalıdır

Dermokozmetik markaların hassas ciltlere özel geliştirdiği seriler tercih edilebilir.

Sorununuzu azaltacak ve cildinizi yatıştıracak ürünlerin vazgeçilmezi termal sular ve gül suları olabilir. Bu ürünler hassas ciltlerin bakımında öne çıkar.  

3- Mineral Makyaj Uygulamalarına Göz Atın

Mineral makyaj ürünleri, diğer makyaj ürünlerine göre daha temiz ve daha sade içeriklere sahiptir. Böylelikle hassas cilt sahipleri hem ciltlerini yormayabilir hem de temiz içeriklere sahip ürünlerle makyajını yapabilir.

4-Kış ve yaz aylarında hassas cildimi korumak için püf noktalara dikkat edin

Öncelikle yaz aylarında En az 15 koruma faktörlü bir ürün kullanın ve 20 dakikadan uzun süre boyunca güneşin altında olacağınız her gün mutlaka bu ürünü kullanın.

Eğer dışarı çıkarsanız geniş kenarlı bir şapka ve kol ve bacaklarınızı örten sıkı örülmüş kıyafetler ve güneş gözlükleri kullanın. dışarı çıkmadan 15 ila 30 dakika kadar önce güneş losyonunuzu uygulayın ve yüzdükten sonra veya terliyorsanız her iki saatte bir bunu tekrarlayın.

Kış aylarında, cilt kuruluğunu, pullanmayı, kaşınma ve çatlamayı önlemeye yardımcı olmak için:  

  • Evinizi gereğinden fazla ısıtmayın.
  • Sıcak olmayan, ılık banyo ve duşlar alın, daha az almaya çalışın ve sabunsuz temizleyiciler kullanın.
  • Banyodan sonra cilt kuruluğunu minimuma indirin: Cildinizi hafifçe bastırarak kurulayın ve cildiniz hala nemliyken nemlendirici uygulayın.
  • Vazelin, mineral yağı, linoleik asit, seramid veya gliserin içeren bir nemlendirici kullanın.

5- Hassas Cilde uygun kumaşlar tercih edin

İnce pamuk veya ipek gibi pürüzsüz, yumuşak ve doğal kumaşlar cildi en iyi hissettiren kumaşlardır. Pamuk serin tutarken ipek ılık tutar; her ikisi de emicidir ve ciltteki nemi vücuttan çeker. Suni ipek ve keten de hassas cilt için rahattır; ancak pamuk veya ipekten daha ağırdır. Kıyafetleriniz, buruşuklukların ve katlama yerlerinin minimum tahriş etme potansiyeline sahip olması için bol kesim olmalıdır.

Sağlıklı güzellik dolu günler dileği ile 

Takipte Kalın!!

UYARI:

Bu blog yazısı sadece bilgilendirme ve bilinçlendirme amacı gütmektedir. Sitemiz blog sayfasında yer alan bilgiler hastalıkların tanısında ve tedavisinde kullanılamaz. Bu yazıdaki bilgiler kesinlikle sağlık profesyonelinin tavsiyesi/tedavisi yerine geçmez. Sağlık sorunlarınız ve tedavileriniz için mutlaka doktorunuza veya diğer sağlık profesyonellerine başvurunuz. Blogda yer alan yorumlar müşterilerin tamamen kendi deneyimleri ve düşünceleridir, bunlardan kaynaklı herhangi bir mesuliyet kabul edilmemektir.


Bu gönderiyi paylaşın← Daha Eski Gönderi Daha Yeni Gönderi →


Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.